RHEINZINK – TİTANYUMLU ÇİNKO

Avrupa'nın geleneksel çatı örtüsüdür. İlk kez 1840'lı yıllarda Paris'te uygulanmıştır. Şimdilerde ise %99,9 oranında saf çinko %0,01 lik kısımda titanyum ve bakır ile EN 988 standartlarına göre alaşımı yapılan çatı kaplamaları yapılabilmektedir. En büyük avantajı çinkonun doğal patinası sayesinde çok uzun ömürlü olması (ortalama 80 ila 100 yıl), yüzeyinin kendini temizlemesi ve onarmasıdır. Aynı zamanda çatılarda 0,70mm et kalınlığı kullanıldığından çok hafiftir (çinko yoğunluk: 7,20 kg). Bu kaplama türünün dünyadaki öncüsü Rheinzink olup; üretim yeri Almanyadır. Titanyum çinko çatı ürünleri metal çatı uzmanları tarafından Türkiye'de de uygulanmaktadır. Uygulamada eğim mutlaka %7'in üzerinde olmalıdır. Destek mutlaka havalandırmalı 1. Sınıf sarı çam tahtası veyahut 18mm Osb 3 ile sağlanmalıdır, havalandırmayı sağlamak adına 0,8cm yükseltisine sahip poliprilen kabarcıklı dokulu nem difüzyon örtüsü kulanılmalıdır. Titanyumlu çinko altında havalandırma sağlanamaz ise çinko patinasını tamamlayamaz ve çürür, minimum havalandırma 2,5 cm olmalıdır. Gizli derelerde genleşmeyi kontrol etmek için mutlaka minimum 6mt’de Rheinzink genleşme elemanı kullanılmalıdır. Tava montajı için sabit ve hareketli klipsler kullanılmalıdır. Bu klipsler Titanyumlu çinko veya inox malzemeden olmalıdır. Çinko çatılar asla bakır veya demir ile temas etmemelidir, hatta bakır malzeme çinko çatının üst kısmında dahi bulunmamalıdır, yağmurun etkisi ile bakır iyonları çinko üzerinde elektrik yüklü pil etkisi yapar ve çinkoyu eritir. Çivi veya vida asla çakılmaz, sadece kenet ve bini mantığı ile kaplanır, ince noktalar için lehim yapılabilir...Bunlar çinko estetiği ve uzun ömrü için olmaz ise olmaz prensiplerdir.

RHEINZINK – ÇATI KAPLAMALARI

RHEINZINK ile kaplanmış bir çatı, yapıyı tam anlamıyla korumanın yanı sıra tasarıma sağladığı avantajlar sebebi ile çatıların, yapıların ayrılmaz bir bileşeni olmasını sağlar. Kenet Sistem, Kepli Geçme Sistemi, Arduvaz Sistem ve Step Sistem alternatiflerinin tamamı sızdırmazlık garantisi sunar.

RHEINZINK – CEPHE KAPLAMALARI

Eğrisel, konik veya küresel her çeşit yüzeye rahatlıkla uygulanabilen RHEINZINK, cephelerde Kenet Sistem, Kepli Sistem, Arduvaz Sistem, Askılı Cephe Levhaları, SP-Line, Siding Levhalar ve Ondüle Sistemler gibi sistem alternatiflerinin yanı sıra bu sistemlerin kombinasyonları ile oluşturulmuş tasarıma özel sistemler de sunmaktadır.