Butik Çatı

Bakır Çatı Sistemleri

Çatı yapımında tercihlerin en başında dayanıklılık ve  uzun kullanım süresi gelmektedir.Bu nedenle  en fazla kullanımı tercih edilen  çatı kaplamalarının  başında bakır çatı uygulaması gelmektedir.

BAKIR ÇATI KAPLAMASI VE TAMAMLAYICI UNSURLAR NELERDİR?
Bakır Çatı kaplama isminden de anlaşılacağı  gibi çatıların bakır ile kaplanması işlemidir. Proje sahibinin tercihine ve yüklenicinin   tecrübesine  dayanarak ithal ya da  yerli bakır levhaların kullanımı ile uygulaması gerçekleştirilir.

Çatıda bakır kaplamasının diğer kaplama tekniklerinden ayrıldığı husus  uzun ömürlü oluşudur.Yanı sıra bakır ile bakır gizli dere, bakır asma dere , bakır yağmur iniş borusu da sistemi tamamlayan unsurlardır.

BAKIR ÇATI KAPLAMA

Bakır çatı kaplama yapılırken, isteğe bağlı olarak ithal ve yerli bakır levhalar kullanılmaktadır. Türk malı bakır levhalar 1m x 2m boyutundadır. Bakır levhalar gerekli ölçülerde kesilerek, cakalarla bükülüp şekillendirilir.

Bakır çatı kaplaması; kenetli veya çıtalı kaplama sistemi uygulanarak yapılır. Kenetli bakır çatı kaplama uygulamasında; bakır levhalar klipsler ile çatı zemininin üzerine sabitlenerek hazırlanmış olan levhaların montajı yapılır.

Çıtalı bakır çatı kaplama sisteminde hazırlanmış olan levhalar 5×5, 4×4, 3×3, ölçülerindeki çıtalara sabitlenerek BAKIR (7)montajı yapılır. Son aşamada, çıtaların üzeri hazırlanmış olan sürgülerin (keplerin) montajı ile sonlandırılır.

Bakır çatı kaplamalarında 0.60mm – 0.50mm, 0.40mm kalınlığındaki bakır levhalar kullanılır. Doğru ve eksiksiz uygulama yapılan bir bakır çatı kaplama sisteminin  bölge ve iklim şartlarına göre 30 – 80 yıl arasında ömrü olmaktadır.

 BAKIR ÇATI KAPLAMA UYGULAMASI NEDEN TERCİH SEBEBİ OLMALIDIR?

Çatı değiştirme ve yahut çatı kaplama her daim kolaylıkla uygulanabilecek kadar ucuz değildir.

Bakır kenet çatılar, estetik bir görünüme sahiptir. Bakırın doğal parlaklığı ve değişimlere uğramayan rengi, çatıya estetik bir görünüm kazandırır. Zamanla oluşan doğal oksidasyon tabakası da çatının görünümünü etkilemez.

Bu nedenden ötürü tercih edilen çatı kaplama tekniğinin uzun ömürlü ve de kullanım verimliliği olması gereklidir.Çatı bakır kaplama tekniğinin de genel tercih sebebi budur. Sağlıklı bir bakır çatı kaplama uygulamasıyla, bakır çatıların kullanım süreleri 30 yıl ila 80 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak, bakır kenet çatılar dayanıklılığı, estetik görünümü ve minimal bakım gerektirmesiyle tercih edilen çatı kaplama sistemlerindendir. Ancak maliyeti ve güvenlik önlemlerinin alınması gibi faktörler de dikkate alınmalıdır.

Bakır kaplama çatı uygulaması, teras çatı modelleride dahil olmak üzere pek çok değişik çatı modellerine yapılabilir.